Lofer

Komorní Lofer

Menší středisko alpského lyžování v Rakousku Lofer se nalézá zhruba uprostřed údolí řeky Saalach ve spolkové zemi Salcbursko. Na hranici s Německem je to odsud jen asi deset kilometrů na sever. Oblast v okolí lyžařské oblasti Lofer nepatří k turisticky nejvyužívanějším regionům v Rakousku. A tak si tady zimní dovolenou dokonalé užijí zejména turisté, kteří preferují pohodové a klidné lyžování v menších lyžařských střediscích před pobytem ve známých a exponovaných rakouských lyžařských oblastech.

50 kilometrů sjezdovek

lofer-okoli

Milovníci alpského lyžování, kteří přicestují do skiareálu nad městečkem Lofer, pojmenovaného výstižným názvem Loferer Alm, tady budu moci lyžovat na téměř padesáti kilometrech sjezdovek. Ty jsou obsluhovány třinácti lanovkami a vleky s dostatečnou přepravní kapacitou na to, aby se tu netvořily fronty. Ačkoliv nejde na rakouské poměry o nijak velké lyžařské středisko, i tak je schopen lyžařský areál Loferer Alm uspokojit požadavky i náročnějších klientů.

Sjezdovky hned u objektů

Lyžuje se zde v nadmořských výškách od 640 do 1750 metrů. Nejníže položená je samotná obec Lofer. K některým hotelům a penzionům je možné dojet na lyžích. Vesnička Lofer a nedaleký se St. Martin jsou situovány na samém dně údolí Saalachtal, v nadmořské výšce kolem 630 metrů. Přímo nad vesničkou jsou jejím návštěvníkům během zimního období k dispozici hlavně kratší lyžařské vleky a pouze mírné sjezdovky. Na nich budou moci své první obloučky vyzkoušet ti nejmenší. Též si zde užijí příjemné a pohodové lyžování lyžařský začátečníci.

Nebudou se nudit ani pokročilí

lofer-panorama

Ve vyšších polohách jsou pak sjezdové tratě obtížnější a nabídka zahrnuje jak středně obtížné, červeně značené sjezdovky, tak také několik černých svahů. Na nich se určitě nebudou nudit ani ti nejzkušenější sjezdaři. Většina zdejších sjezdovek se vine po svazích vrcholku Schönbichl. Ten má nejvyšší bod ve výšce 1623 metrů. Několik sjezdovek směřuje k vesničce Lofer. Další tratě pak klesají na opačnou stranu kopce, kde je k dispozici pohodlná čtyřsedačková lanovka.

Nedostatek sněhu nehrozí

Nejdelší sjezdovkou ve skiareálu Loferer Alm je devítikilometrový sjezd z hory Schönbichl až do údolí, do vesničky Lofer. A protože i Loferer Alm jde s dobou, je celá tato sjezdovka vybavena zasněžovacím zařízením. V případě nedostatku přírodního sněhu či nepřízně počasí je tak možné umělé dosněžování a návštěvníci loferského skiareálu tak nepřijdou o dokonalé zážitky lyžování.

Hochwena Alpin

lofer-lanovka

Technický nejnáročnější tratí pro sjezdové lyžování nad vesničkou Lofer je černá sjezdovka s názvem Hochwena Alpin. Ta se vine podél lyžařského vleku z nejvyššího bodu celé oblasti Grubhörndlu. Svým sklonem tato trať dokonale prověří i zdatné a zkušené lyžaře.

Rodinná zimní dovolená

Do Loferu přijíždějí velmi často i rodiny s dětmi. Najdou tady totiž hned několik možností, jak si užít skvělé rodinné lyžování. Cvičné svahy hned nad městečkem jsou ideální k prvním lyžařským krůčkům těch nejmenších návštěvníků. O něco výše pak mohou pokročilejší a starší děti jezdit na dospěláckých vlecích a dostatečně prostorný sjezdovkách s mírným skladem.

V centru zájmu jsou i běžci na lyžích

Sjezdové lyžování však není jediným důvodem, proč se vypravit na zimní dovolenou do regionu Lofer. V Loferu a jeho okolí bylo myšleno i na vyznavače lyžování severského. Na běžce na lyžích čeká přímo v Loferu více než 50 kilometrů udržovaných běžeckých stop. Dvě třetiny z nich jsou jednoduché tratě pro příjemnou vyjížďku a celých 15 kilometrů je pak určeno fyzicky zdatnějším běžcům.

Na běžkách až do Německa

lofer-lyzovani

Garancí přírodního sněhu po celou zimní sezónu se může pyšnit náročná stopa v nadmořské výšce kolem 1500 metrů přímo na Loferer Alm. Ta je během slunečného počasí ideálním místem jak pro fyzicky náročný trénink, tak také pro příjemnou vyjížďku. Kdo rád poznává na běžeckých lyžích vzdálenější okolí od místa svého pobytu, můžete se z Loferu vydat na dvanáctikilometrovou trasu, vedoucí až do sousedního Německa. Sjezdaři, kteří si chtějí užít běžek po sjezdovém lyžování, mohou využít možnost zaběhat si po setmění na osvětlené trase nedaleko vesničky St. Martin.

Zábava po lyžování

Rakouská lyžařská střediska jsou známá svým aprés ski a Lofer mezi nimi netvoří žádnou výjimku. K návštěvě po lyžování lákají četné restaurace a také horské chaty, které zvou na speciality rakouské kuchyně či jen k příjemnému posezení s přáteli.

Doplňkové aktivity

Kdo si chce zpestřit zimní dovolenou jiným aktivitami než je sjezdové či běžecké lyžování, může si zajít zabruslit na kluziště pod širým nebem nebo zkusit jízdu na saních v udržované dráze nedaleko Knappenstadlu. Příznivci horské zimní turistiky pak mají k dispozici více než 130 kilometrů značených tras, jež většinou vedou po slunečné náhorní plošině nedaleko sjezdovek na Loferer Alm.

Kde se Lofer nachází?