Seefeld

Areál na hranici Rakouska a Německa

Příjemný lyžařský areál Seefeld se nachází u severní hranice Rakouska s Německem, ve vzdálenosti asi dvaceti kilometrů vzdušnou čarou od nejznámějšího německého lyžařského střediska Garmisch Partenkirchen. Do Innsbrucku, hlavního města spolkové země Tyrolsko, je to odsud něco málo přes 20 kilometrů směrem na východ. A i když Seefeld nepatří k největším lyžařským střediskům v rakouských Alpách a v porovnání s dalšími rakouskými lyžařskými středisky nenabízí zdaleka tolik sjezdovek, pranic mu to neubírá na atraktivitě. Každou zimní sezónu si sem přijíždí užít pohodové a klidné lyžování celá řada vyznavačů aktivní zimní dovolené nejen z Rakouska, ale z celé Evropy.

Lyžování na 3 vrcholcích

Gschwandtkopf

seefeld-zima

Zdejší skiareál tvoří tři hlavní vrcholky v těsné blízkosti malebného městečka Seefeld in Tirol, jež se nachází v nadmořské výšce 1.207 metrů. Hlavně modře značené a tedy technicky méně náročné sjezdové tratě se vinou po svazích vrcholu Gschwandtkopf. Ten dosahuje nadmořské výšky 1.495 metrů a leží na jihozápadním okraji městečka. O dopravu se tady stará centrální sedačková lanovka a pak několik doplňkových lyžařských vleků. Ze Seefeldu je možné se malou lyžařskou houpačkou přes vrcholek Gschwandtkopf dostat na lyžích do vesničky Seewald, která leží asi 4 kilometry od samotného Seefeldu.

Seefelderjoch a Härmelekopf

Na opačné straně městečka se pak lyžuje na vrcholcích Seefelderjoch, jenž se šplhá do nadmořské výšky 2.113 metrů, a pak také Härmelekopf, který je ještě o 124 metrů vyšší. Oba vrcholy spojuje kabinová lanovka, která vede přes údolí a poskytuje jedinečné výhledy na okolní krajinu. Nabídka lyžařských tratí na Seefelderjochu je velmi pestrá a kvalitní lyžování si tu mohou vychutnávat jak začínající a zatím nepříliš zkušení lyžaři, tak i zkušení jezdci. Začátečníci se budou s největší pravděpodobností pohybovat mezi střední stanicí lanovky na Rosshütte v nadmořské výšce 1.811 metrů a samotným Seefeldem. Právě tady jsou v lesních průsecích vedeny příjemné modré tratě. Na nich si mohou bezpečně zdokonalovat své lyžařské dovednosti jak začátečníci, tak i ti nejmenší lyžaři.

Užije si každý lyžař

seefeld-sjezdovky

V horních částech Seefelderjochu se pak nad hranicí lesa kroutí především červeně značené, a tedy technicky náročnější, sjezdovky. Na nich si budou moci užít sportovnější a svižnější jízdu zdatnější sjezdaři. Po přejezdu z Seefelderjochu na Härmelekopf již zmiňovanou kabinovou lanovkou budou mít zkušení jezdci dispozici dlouhou červenou sjezdovku, která je dovede až na okraji městečka Seefeld. Skialpinisté se budou na Härmelekopfu cítit jako v ráji, neboť mají hned několik možností, jak sjet z jeho vrcholu až k Seefeldu. Totéž platí i pro milovníky lyžování ve volném terénu.

Olympijské sjezdovky

O tom, že se Seefeld patří ke špičkovým lyžařským střediskům a je neprávem opomíjen, svědčí i skutečnost, že v letech 1964 a 1976, kdy se v nedalekém Innsbrucku konaly Zimní olympijské hry, se právě tady jelo hned několik závodů. Od té doby se Seefeld pravidelně nalézá v kalendářích jak závodníků ve sjezdovém lyžování, tak také dalších zimních sportů na světové úrovni.

250 kilometrů běžeckých stop

seefeld-rosshutte

Sjezdové lyžování však není jediná zimní aktivita, pro kterou je Seefeld jeho nejbližší okolí jako stvořené. Na své si zde přijdou i milovníci běžeckého lyžování, pro něž je tu udržováno více než 250 kilometrů kvalitních běžeckých tras. Na nich si budou moci užít malebnou alpskou krajinu v okolí Seefeldu jak vyznavači bruslařského stylu, tak také běžci klasickým stylem. Renomovaný lyžařský atlas německého autoklubu ADAC několikrát zvolil Seefeld nejlepším regionem běžeckého lyžování v celých Alpách. Vedle klasického běžeckého lyžování zde též často trénuji biatlonisté, kteří tady mají k dispozici i moderní střelnici.

Odpočinek a relaxace

K dalším aktivitám, které mohou návštěvníci Seefeldu během zimního období vyzkoušet, patří například bruslení na udržované ledové ploše v jižní části městečka. Také je na zamrzlém jezeře Wildsee udržováno několik drah na metanou. K relaxaci po náročném dni, stráveném lyžováním na zdejších sjezdovkách, zve zdejší sportovní centrum s bazénem a několika tobogány. K dispozici jsou sauny, vířivky a další wellness procedury. V létě je pak Seefeld vyhlášen svým golfovým hřištěm Seefeld Reith, které patří k rakouské špičce.

Kde se Seefeld nachází?